Licznik odwiedzin: 167602
Z Puszczy Białowieskiej
   

2020-08-26 DĄB, KTÓRY RZĄDZIŁ/RZĄDZI W NIEZNANOWIE / LORD OF NIEZNANOWO   


  

Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda

Nieznanowo to jedno z legendarnych puszczańskich uroczysk. Tak to wyjątkowe miejsce opisuje K. W. Wójcicki w trzecim tomie „Encyklopedyi powszechnej” z 1860 roku (str. 403): „Puszcza tu dochowała jeszcze przypomnienie tych dziewiczych ostępów, jakie niegdyś mieliśmy, których nie tylko stopa ludzka nie deptała przez ciąg kilku wieków, ale promień się słońca przez nie zaledwie mógł czasem przedrzeć. Takim jest w tej puszczy [ten] ostęp (...). Od lat wielu nie uderzyła tu siekiera, ogromne piętrzące się stosy drzew, przez czas lub burze zwalonych, gęstsze szeregi młodszej roślinności, co splotła swe giętkie gałązki z suchemi konarami zwalonych olbrzymów leśnych, czynią wstęp do Nieznanowa prawie niepodobnym. Ta niedostępność, cechująca ten ostęp od wielu lat, nadała mu właściwą i odpowiednią nazwę”.

I tu trzeba przyznać, że dziś to miejsce wygląda prawie tak jak to opisywał 160 lat temu Wójcicki. Gradacja kornika i pozwolenie Puszczy, by rządziła się swoimi odwiecznymi prawami zrobiły swoje. Uroczysko jest też obecnie jednym z największych skupisk drzew – głównie dębów - o wymiarach pomnikowych w Puszczy Białowieskiej.

Jednym z najpiękniejszych z nich był „Król Nieznanowa” (obw. 608 cm, wys. 38 m). Drzewo miało przepiękną kolumnę pnia o wys. ok. 18 metrów. Dąb został wpisany do rejestru drzew pomnikowych w latach 50-tych XX wieku, choć już w okresie międzywojennym budził zainteresowanie miłośników Puszczy Białowieskiej. Na pocz. lat 30-tych XX wieku jego zdjęcie trafiło nawet na karty jednego z numerów „Ochrony Przyrody”. Według opisu pod zdjęciem ówczesny obwód drzewa wynosił 510 cm. Od lat śledzimy losy tego puszczańskiego kolosa (pierwsza wizyta w 1984 r.). Ostateczny kres jego żywota przyniósł rok 2006. Drzewo stoi do dziś, powoli traci korę, ale ma w Nieznanowie swoich licznych następców. Obok niego rośnie inny białowieski olbrzym, zwany przez nas „Księciem Nieznanowa” (obw. 537 cm, pomiar z 2009 r.). Być może drzewo wykiełkowało z żołędzia swojego królewskiego sąsiada, ale tak naprawdę któż to może wiedzieć.

Agnieszka Aleksiejczuk, Tomek Niechoda


  

Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda

Nieznanowo is a legendary wilderness in the Białowieża Forest. Even in the second half of the nineteenth century, it was difficult to access and little known, hence the name "Nieznanowo" (freely translated "Unknown"). To this day it remains the largest cluster of trees in the Forest, mainly oaks, with monumental dimensions. One of the most impressive was the specimen called "King of Nieznanowo" with a trunk circumference of over 6 m and a height of 38 m. In 2006 the oak withered, but its trunk is still standing today. A younger giant called the "Prince of Nieznanowo" grows nearby, with a trunk circumference of 537 cm (2009).

Agnieszka Aleksiejczuk, Tomek Niechoda

2020-08-26
Król Nieznanowa - 2009 r. Fot. Tomasz Niechoda.

2020-08-26
Król Nieznanowa- 2009 r. Fot. Tomasz Niechoda.

2020-08-26
Król Nieznanowa - zima 2006 r. Fot. Tomasz Niechoda.

Wstecz